Особености при избор и инсталиране на оборудване, драйвери и софтуер
Достигането до етапи «Инсталиране на оборудване», «Инсталиране на драйвер» и «Инсталиране на софтуер» само по себе си предполага, че потребителите вече са направили своя избор за конкретен(и) модел(и) тунер(и) с PCI / РСІ-E / USB / STB интерфейс.
Пояснение~извинение към "домашните майстори" и по-напредналите в материята: Добавянето на този раздел към оригиналната инструкция в никакъв случай няма за цел да бъдат омаловажавани или пренебрегвани техническите познания и възможности на потребителите!
Напомнянето за необходимост от спазване на определени мерки за безопасност и ред за работа се прави с цел да бъдат предотвратени възможни злополуки при боравене с електрическо и електронно оборудване, предпазване от повреди на вгражданите модули, компютърните конфигурации и инсталиран софтуер, както и спазване на гаранционните условия за дълготрайна и безпроблемна употреба!
В контекста на горните забележки, при несигурност или съмнения по отношение инсталиране на хардуер и софтуер е приложимо добре познатото правило - "...не правете това сами в къщи!..." -
Повреди поради неспазване на инструкциите за инсталиране и работа с устройствата не попадат в обхвата на гаранционните условия
Автономни STB (Set-Top Box) модели:
Притежателите на автономни STB (Set-Top Box) модели могат да прескочат този раздел - за такива тунери не е необходимо дори наличие на компютър, отваряне на корпуса на и инсталиране на драйвери. Необходимо е единствено свързване на съответните входове и изходи към монитор, захранване, акустична система (аудиокарта) и РС (при желание за използване на функция POD - "Picture on desktop"/ "Картина в картината" и управление от компютър за модели, които поддържат такива функции*) в съответствие с регламентираните правила.
* За STB модели, които могат да бъдат управлявани софтуерно от компютър, програмното осигуряване е различно от разглежданото в основния материал и е окомплектовано с отделни собствени пълни инструкции на език.
Подробни материали за управление / flash на STB тунери (инструкции, описание на софтуер, Help на български език и др.) са публикувани в обособени материали.
Тунери с USB интерфейс:
При модели с USB интерфейс също не са необходими никакви действия, свързани с инсталиране на оборудване (отваряне на корпуса на РС/лаптоп/нетбук...). Необходими са основни познания и спазване на правила при работа с USB устройства*.
* Важно ТВ тунери с USB интерфейс изискват не по-малко внимателно отношение, както и към други устройства с такъв интерфейс. Тези изисквания са свързани основно с процесите за инициализация/деинициализация при присъединяване/изваждане към/от USB порт и предпазване от повреди при такива действия. От една страна мерките са елементарни, изискват минимално време и в програмния пакет не случайно са предвидени съответни команди, а от друга страна при неспазване на тези задължителни условия рисковете от повреди на устройството не заслужават небрежно отношение.
При тунерите за вграждане има повече специфични особености, с които потребителите трябва да се съобразяват!
Освен това (въпреки естественото нетърпение от изпробване на всяка една нова придобивка), за да бъдат пълноценно използвани уникалните възможности, които са реализирани в ТВ тунери Beholder, Преди първо включване и инсталиране на драйвери/софтуер е желателно предварително да бъдат изяснени собствените изисквания и желания (респ. възможности на системата) за последващо управление и използване на системата, свързани като минимум с фирмените технологии, които се поддържат от тунерите на Beholder:
възможности за управление, които в ТВ тунери Beholder са реализирани с технология ARPC;
възможности за по-естетичен (скрит) и сигурен (по отношение защита от замърсяване, механични повреди, външни влияния и пр.) монтаж на IR-датчик за дистанционно управление на базата на технология IRC.
- Важно! Способи за предаване на звук:
При правилно ориентиране в тези особености се избягва необходимост от последващо отваряне/разглобяване на оборудване, преконфигуриране на хардуер / BIOS / ОС и фирмения софтуер на Beholder, респ. могат да бъдат спестени усилия и време, както и да се предотвратят рискове от евентуални повреди по оборудването, които неизбежно се повишават с всяко следващо отваряне на корпуса и преконфигуриране на системата.
PCI / PCIе тунери Beholder са предназначени за вътрешно вграждане в корпуса на компютър. В зависимост от ограниченията, възможностите на наличното оборудване и желания на потребителите се предлагат широки варианти за избор:
Според пространствените ограничения - с "традиционна"
или с нископрофилна архитектура:
Според свободните (или предпочитани) слотове - РСІе / РСІ 2.2
Освен комбинациите според архитектурата и РСІ-слотове, възможностите на системата, индивидуалните потребителски желания, предвиден бюджет и други фактори тунерите и програмното осигуряване, които разработва Beholder обхващат почти всички възможните комбинации за конфигуриране -
- с/без FM тунер, а при наличие на такъв -
- с/без функция RDS,
- с/без хардуерен енкодер,
- с пълна или частична поддръжка на фирмените технологии,
и т.н.
ТВ тунери Beholder и специализираният фирмен софтуер за тях (драйвери, програмни пакети, плъгини) не изискват специални познания по хардуерна/софтуерна поддръжка или програмиране. В подробните инструкции и страниците на официалния сайт се съдържа изчерпателна информация, въз основа на която процесите по инсталиране и последващо използване могат да бъдат извършени дори от начинаещи потребители. Все пак се препоръчва това да бъде извършено от специалисти на съответните търговски представители или оторизирани от тях лица/сервизни организации.
Както за специалисти, така и при решение за самостоятелно инсталиране е необходимо да бъдат спазвани
Основни мерки за безопасност и ред за работа:
-
Изключват се компютърът и захранващия кабел от електрическата мрежа!
-
Отваря се корпусът.
-
Внимателно се поставя(т) платката(ите) на тунера(ите) в свободен(и)
PCI /
PCIе слот(ове) на дънната платка съгласно специфичните
описания за работа със съответните дънни платки на съответните производители:
-
В зависимост от избрания (ограничения -
възможен) начин за
предаване на звук* се съединява с
външен аудиокабел
аудио изход на TV тунера
и вход
Line-in на
звуковата карта, или с вътрешен кабел
вътрешният аудио изход на тунера
към
вътрешен вход на аудиокартата
**
IR и ARPC:
1. Включва се IR-датчикът за приемане на сигнали от ДУ към вътрешния или външен IR-вход на тунера (вж. илюстрации към т.2. "IR" и т.4. "R/C").
*** За използване на технология ARPC като емулация на ATX бутон се включват:
- изходите на бутона за захранване на системния блок към клеми PWR_BTN на тунера, а
- клеми PWR_MB на тунера се съединяват чрез кабела за включване на захранването със съответната клема (вход) на дънната платка:
2. Затваря се корпусът.
3. Включват се телевизионна- и (само за модели с FM) радио- антени към съответните входове на тунера.
Важно За модели тунери без поддръжка на технология GIAI настоятелно се препоръчва да се използва(т) галваничен(и) разделител(и) преди съответните антенни входове на тунера! Това е крайно наложително особено при включване на кабелна мрежа и активни антени със собствено ел. захранване, както и за предпазване от токови удари/гръмотевични поражения от външни антени
Включване на външни устройства към тунера:
Внимание! Всякакви присъединявани устройства трябва да бъдат напълно изключени от захранващата мрежа!!!
Включване на външни аудио/видео устройства към тунера се осъществява през съответните входове на тунера** (в зависимост от модела):
- с комбиниран A/V (S-Video) кабел.
Справочна техническа информация:
- Разводка на комбиниран A/V-вход (куплунг MiniDIN 6PIN) при модели тунери Behold TV 6-а, 7-ма серии и Behold TV INTRO;
- Разводка на комбиниран A/V-вход (куплунг MiniDIN 9PIN) при модели тунери Behold TV H8/A8;
- Разводка на комбиниран A/V-вход (куплунг PCMCIA 10PIN) при модели тунери Behold TV Wander/Voyage/Columbus
- Схема на IR-сензор при модели тунери серии 4хх-5хх (датчик TSOP1838 - 38kHz, 5V) и модели тунери серии 6хх, 7х, 8х (датчик TSOP34838 - 38kHz, 2.5-5.0V);
- Разводка на аудиоконектори при ТВ-тунери BeholdTV 401/403/403 FM
са поместени тук
Забележки: Пълни инструкции с най-актуална информация са поместени на инсталационните CD и са публикувани в официалния сайт.
* Особености при предаване и запис на звук са описани подробно в помощната информация за работа със софтуерния комплекс Behold TV.
** Схеми на разположение и описание на функционални входове/изходи на тунера са илюстрирани на оригиналната опаковка, тук и в оригиналния сайт - раздел «поддръжка».
*** За различни производители и модели дънни платки обозначенията могат да бъдат различни - вж. помощна информация за работа със софтуерния комплекс Behold TV.