( Преди всичко да се провери дали изобщо е настроено включване от пулта за ДУ в програмата: «Настройки»«Пулт ДУ»«Включване на РС». Да се зададат необходим режим за включване на компютъра и бутон от пулта за включване.
Да се използва само IR-датчик от комплекта именно на самия тунер. С датчици от други модели тунери функцията за включване на РС от пулт за ДУ може да не работи.
Ако е избран режим за включване чрез линия PME по шина PCI и компютърът не се включва, да се провери дали в настройките на BIOS е разрешено включване на компютъра по шина PCI. Тази опция в BIOS може да е обозначена като "Wake up on PME", "Wake up on PCI" или нещо подобно.
При някои дънни платки компютърът не се включва от пулта за ДУ при подаване на захранване на системния блок до първо включване на компютъра, ако в настройките за управление на захранване е зададено включване с помощта на PME. Това са особености на чипсета на дънните платки. Да не се изключва захранването на системния блок.
Ако е настроено включване като емулация на бутон Power-on, да се провери дали е включен кабелът от комплекта на тунера към съответните клеми Power-on на дънната платка и клеми MB на тунера. Бутонът за включване на компютъра се включва към клеми BTN на тунера. При някои модели дънни платки емулация на бутон за захранване може да не работи или да работи нестабилно. В такива случаи се препоръчва да се настрои включване по шина PCI.
Да се провери напрежението за дежурно (standby) захранване на захранващия блок. Нормално то трябва да бъде 3.3 волта. По-ниско напрежение с голяма доза вероятност може да бъде причина за нестабилна работа на декодера на пулта за ДУ.
При някои стари дънни платки на слотовете на PCI не се подава дежурно захранване. В този случай функция за включване на компютъра не може да се използва.
От "спящ" режим (sleep) компютърът може да не се събужда от пулта за ДУ в този случай, ако от слотовете PCI не се свали основното захранване. За да се сваля основното захранване е необходимо в BIOS да се зададе “спящ режим" D3 вместо D1. |