ТВ тунери Beholder в България
Част ІІ. Инсталиране на драйвери и софтуер.

Технологии ARPC/ARC

Технологии, които оказват влияние при инсталиране на тунери Behold TV за вграждане в РС

  • ARC - Advanced Remote Control (б. р. „олекотена” версия на ARPC - вж. следв. пояснение) позволява на тунера да работи с всякакви други пултове ДУ, работещи по стандарти NEC, JVC, Panasonic, Samsung, Sony SIRC-12/15/20.

  • ARPC - Advanced Remote & Power Control предоставя допълнителни възможности за управление на компютъра и програмата Behold TV:

  1. Работа с други пултове за ДУ, работещи по стандарти NEC, JVC, Panasonic, Samsung, Sony SIRC-12/15/20;

  2. Включване на компютър по вътрешен таймер (по разписание); изпълнение на планирани задания;

  3. Включване на компютър от пулта ДУ;

  4. (доп.,v.5.11) Изключване на компютър от пулта ДУ;

  5. Включване на компютър по шина PCI при наличие на PME-поддръжка от страна на дънната платка;

  6. Включване на компютър чрез емулация за натискане на бутон за включване Power (On-Off) при такива системи, които не поддържат PME;

  7. Обновяване (firmware) на микропрограмата на ARPC-контролера.

    Забележката, че е необходима предварителна подготовка в този случай е свързана с това, че управление на захранването на компютъра в Behold TV може да се осъществява по два начина.

    Внимание! И двата начина имат свои особености, предимства, недостатъци и някои ограничения, поради което именно е важно предварително да се знае и да се прецени (и изпълни технически) кой от тях (или и двата едновременно*) е желателенвъзможен в зависимост от особеностите на системата) за реализиране при инсталирането на платката на тунера!

Първият начин е използване на линия PME, при което тунерът прави контакт по PCI-шина за включване на компютъра. При този начин на управление не е необходимо включване на никакви допълнителни кабели към тунера, но трябва да бъде включена поддръжка на такава функция в BIOS на дънната платка.

В зависимост от производителя на BIOS и на дънната платка, тази опция може да се намира в раздел (или един от подраздели) Power Management на BIOS и да е произволно наименуван, например:

Power On by PCI Card;

Resume On PME;

Resume on PCI Event;

Wake up on PME;

Wake up on PCI.

В някои случаи управление на захранването при използване на линия PME може да се окаже проблематично или невъзможно по принцип. Причини за това могат да бъдат:

  • Независимо от абсолютно правилни настройки, поради грешки в BIOS някои дънни платки може да не реагират на активност на линия PME.

  • След подаване на захранване към системния блок, някои дънни платки не реагират на сигнал от PME, докато компютърът не бъде поне веднъж включен и пуснат ръчно от бутона за включване на захранването. В такива случаи причината е в особености на чипсета на дънната платка.

  • При някои (стари) дънни платки, на PCI-слотовете не се подава „дежурно” захранване, което е необходимо за работа на ARPC-контролера. В такива случаи не е възможно да се използва тази функция за включване на компютъра.

  • В компютъра може да са инсталирани други устройства, които също използват линия PME за аналогични цели. Такива устройства например са гласови модеми, които позволяват компютърът да се включва при телефонно позвъняване за приемане на факсове. Ако след активиране на линия PME в BIOS компютърът започва да се включва всеки път при телефонно позвъняване, а тази функция не може да бъде изключена от настройките на модема, за съжаление този начин за управление на захранване не е възможно да бъде използван.

  • Последно, по сигнал PME компютър може да се включва, но не може да се изключва.

Вторият начин за управление на компютъра е по-универсален и се реализира като емулация за натискане на бутона за включване на захранване от системния блок ATX.

Единствено изискване за работа на ARPC в този случай е наличие на дежурно захранващо напрежение на PCI-шината в компютъра, който може да се управлява както от изключен (Standby) режим, така и ако е в един от енергоспестяващите режими на Windows.

За реализиране на този метод тунерът се включва като прекъсвач във веригата между бутона за включване на захранване на системния блок и съответния контакт на дънната платка. За целта в описанието на дънната платка е необходимо да се намери раздел, в който се описва начин на включване на платката към системния блок на дънната платка, да се локализира съответната клема (конектор), към която се включва бутонът от лицевия панел на компютъра. В зависимост от производителя и модела на дънната платка, клемата може да бъде обозначена различно (PWRSW, PWR_ON или просто PW) и обикновено се описва в англоезични инструкции като ATX power button/soft-off button (2-pin PWRSW). This connector is for the system power button. .....

Кабелът на бутона за включване се изключва от дънната платка и се включва към клема BTN на платката на тунера. Така освободената клема за включване на захранването на дънната платка се свързва към клема MB на платката на тунера с приложения в комплекта кабел. Спазване на полярност за включваните кабели няма значение.

При такъв начин на свързване на тунера се реализира възможност не само да се включва, но и да се изключва компютър по команда от пулта ДУ.

*Вж. подробни описания в раздели «Управление на захранване» («Функции и настройки») и «Пулт за ДУ» («Панел за настройки») на пълното описание за особености, изисквания, възможности и настройки за управление чрез посочените режими!

Created with DrExplain

Копиране и разпространение на целия материал и/или части от същия не се допуска без предварително съгласие на авторите и редакцията!
©2010 Beholder; Bulgaria